To jest ich czas: Poznajcie zespół Très.b (read the original article here)

Picture
Przeczytajcie nasz wywiad z Misią Furtak, wokalistką i jedyną Polką w zespole Très.b. Zobaczcie czego słucha, za co ceni Beyonce i dowiedzcie się jaką wpadkę zaliczył zespół przed pierwszym polskim koncertem...


Ten zespół to prawdziwa międzynarodowa mieszanka. Poza wokalistką Misią Furtak, w zespole reprezentującą Polskę, grają w nim Olivier Heim na gitarze oraz Tom Pettit na perkusji. Obaj mają europejsko-amerykańskie korzenie. Zespół zaczynał karierę w Danii, a pierwszy raz zrobiło się o nim głośno za sprawą coveru PJ Harvey.

Wydana w 2006 roku EP-ka "Neon Chameleon",  zwróciła na nich uwagę belgijskich i holenderskich mediów. Potem wydana własnym sumptem pierwsza płyta "Scylla And Charybdis" zapewniła im m.in przepustkę na główną scenę OFF Festivalu czy do supportowania na trasie Hey. W końcu w ubiegłym roku zaczęło być o nich w Polsce głośno wraz z premierą drugiej płyty "The Other Hand".


- Widziałem was na Wdechach i byłem zaskoczony, jak bardzo energetyczny show daliście. Na albumie nawet ta żywiołowość zdawała się stonowana. Zmieniliście się od czasu nagrania tych piosenek?

- Być może (śmiech). Nie wiem.  Ale to raczej płyta jest trochę inna niż my.

- To skoro już jesteśmy przy koncertach, pamiętasz może gdzie i kiedy zagraliście pierwszy polski koncert?

- Matko, to dobra historia. W Bezsenności, we Wrocławiu. Tylko że weszliśmy nie do tego klubu co trzeba. Rozstawiliśmy się i dopiero jak przyszło do próby dźwięku to okazało się, że jesteśmy w złym klubie. To jest tak totalnie w naszym stylu, że aż mi wstyd (śmiech).

- Graliście też parę koncertów na festiwalach w Anglii. Będzie kontynuacja czy raczej na razie chcecie się skupić na rynku polskim?

- Chcemy skupić się na każdym rynku, który chce nas słuchać. Anglia to bardzo trudny rynek, panuje bardzo duża konkurencja, ale chętnie tam znowu pogramy.

- Wcześniej  jednak mieszkaliście w Holandii, od pewnego czasu bazą jest zaś dla Was Warszawa...

- Tak, dostaliśmy kilka fajnych propozycji tutaj, więc się przenieśliśmy.  Na razie ciągle nam się tu podoba.

- Wiem, że Olivier pracuje nad solowym projektem (jako Anthony Chorale), czy pozostali członkowie zespołu też ciągną w swoją stronę? Mam nadzieje, że nie zagraża to zespołowi?

- Absolutnie nie, ja mam swoje piosenki, już od lat. Olivier zresztą pracuje nad numerami razem ze mną. Uważam, że to bardzo zdrowe dla zespołu żeby pisać na różnych frontach.

- Wróćmy na chwilę do Wdechów, na których zagraliście cover Beyonce. Nie wiedziałem, że słuchacie popu. Spodziewałbym się, jak dawniej, PJ Harvey lub czegoś w tym rodzaju... Jesteście teraz bardziej popowi?

- No, nie cały cover, ledwie kawałeczek (śmiech).  Ale Beyonce jest cudowna, scowerowałabym wszystkie jej piosenki i układy choreograficzne.  Zawsze słuchaliśmy popu, Oli jest mega fanem stacji radiowych typu oldies i kocha wszelkie olschoolowe pop hity.

- Serio?

- Pewnie. Zrób kiedyś test i puść mu "It's a kinda magic” Queen. Nie uwierzysz co się będzie działo (śmiech).  Natomiast ja, jak byłam mała, miałam taśmy Whitney Houston, a mój tata słuchał Phila Collinsa czy Eltona Johna. No ok, miałam też Rage Agaist the Machine,  genialna taśma, ale takiego klasycznego fajnego popu zawsze było dużo.

- A jakie są inne zespoły, które dostarczają Ci inspiracji, które aktualnie uwielbiasz?

- Pozwól niechże spojrzę na swoją toplistę w komputerze, czekaj chwilę. Najczęściej słuchane:  The National, Local Natives, The Black Keys, Darwin Deez, Twin Sister, Oh no Ono, Beach House, Seapony, Wild Nothing, Phoenix, Beach Fossils, Wilco, Lake, Laura Veirs, Beck, PJ Harvey, Radiohead, Bob Dylan, David Bowie, Flight of the Conchords, Ariel Pink, Sam Amidon. Jeszcze bym tak mogła gadać, ale myślę, że to w miarę dobry obraz tego, czego słucham aktualnie.

- Wasza nowa płyta „The Other Hand” ma na wkładce dość zabawne rysunki, to ponoć m.in Twoje dzieło. Czemu akurat takie "bazgroły"?

- Wcale nie moje, nieprawda. Masz złych informerów. Historia jest taka, że kupiłam rolkę białej tapety i chodziłam z nią na koncerty i imprezy przez tydzień i prosiłam ludzi-znajomych i nieznajomych-żeby mi coś narysowali. I stąd te bazgroły. Te akurat, które weszły na płytę są z koncertu Joanny Newsom w Melkweg i Ariela Pinka w Nieuwe Anita, w Amsterdamie.

- Tak przy okazji, w poniedziałek podano, że Ariel pink wystąpi na OFF Festivalu. Wybierasz się?

- Oczywiście!

- Porozmawiajmy jeszcze o płycie. Odnoszę wrażenie, że piosenki na tej płycie to taka składanka, puzzle, różne skomplikowane myśli młodych, nieco zagubionych ludzi. Zgodzisz się z tym opisem?

- No my byliśmy bardzo zagubieni na każdym poziomie, jak pisaliśmy i nagrywaliśmy te kawałki. Tak naprawdę to zagubieni do kwadratu. Puzzle to dobre skojarzenie. Wszyscy mówią, że album jest pozytywny, a Ty słyszysz tam zagubienie.  To ciekawe, bo bardziej byliśmy na pewno zagubieni niż pozytywni nagrywając tę płytę, ale często jest tak, że nie słychać w albumie tego co się działo w procesie. A powiedz mi, gdzie słyszysz te skomplikowane ścieżki myślowe i zagubienie? Jestem ciekawa...

- Oj, żeby daleko nie szukać, choćby w tekstach takich kawałków jak "What I might have lost" czy "Resolve at midnight"...

- No tak. Rozumiem skąd to wrażenie chaosu w takim razie. „What I...” i „Resolve „ to moje teksty, więc biorę odpowiedzialność za sianie zagubienia na siebie (śmiech).

- Na koniec powiedz mi, gdzie w Polsce (i zagranicą) wkrótce was zobaczymy?

- W Studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce, w Gdańsku, we Wrocławiu, w Katowicach, ale też w Liverpoolu, Manchesterze i Kopenhadze.  I wielu innych. Proszę sprawdzać pod kontem koncertów naszą oficjalną stronę -  uzupełniamy tam wszystko na bieżąco.

Marek Michalakwww.tres-b.com
www.myspace.com/meetb

 


Comments

10/07/2012 07:42

I would like to get across my admiration for your kindness supporting folks that should have guidance on in this topic matter. Your private dedication to obtaining the solution throughout had become particularly advantageous and has encouraged regular folks just like me to obtain their pursuits. Your insightful data indicates a lot to me and substantially more to my fellow workers. Thanks a good deal; from all of us.

ReplyLeave a Reply

  Picture
  LIKE US ON FACEBOOK!
  Picture

  Click here to go to iTunes
  and get très.b's single Ola.

  Click here to go to iTunes and get très.b's album Scylla and Charybdis

  Picture
  Thanks for your support!

UA-26728796-1